Podávání česneku jako prostředku odpuzujícího otravný savý hmyz, je u koní vcelku populární. Avšak česnek a jeho účinky, pozitivní i negativní, jsou také častým předmětem diskuzí. V dalším ze série článků o ochraně proti hmyzu se dozvíte třeba to, jestli jsou repelentní účinky připisované česneku spolehlivé a jak je to s jeho nebezpečností pro koně?
Česnek je dobře známá zahradní zelenina s mnoha benefity pro zdraví koní. Česnek zahradní je vytrvalá bylina dosahující výšky až 80 cm z čeledi amarylkovitých. Samotný rod česnek celosvětově zahrnuje kolem 600 různých druhů rostlin, všechny se vyznačují typickým štiplavým aroma způsobeným sirnou silicí alliinem. Dále obsahuje bílkoviny, cukry, vitamín A, C, E a vitamíny skupiny B, dále hořčík, draslík, vápník, fosfor, železo, mangan, zinek, jód, selen a měď.
Česnek působí velmi pozitivně na zlepšení celkového zdravotního stavu. Má výrazné antibiotické účinky, hubí nejen bakterie, ale i viry a plísně. Příznivý je i jeho účinek na dýchací cesty, které chrání před zánětlivými onemocněními. Dále je prokázán jeho blahodárný vliv na oběhovou soustavu, napomáhá rozšiřovat cévy a celkové zlepšuje prokrvení organismu. Zlepšuje také trávení a stav střevní mikroflóry, vyrovnává obsah cukru v krvi. Prostě takový malý přírodní všelék.
U koní se nejčastěji setkáme s jeho použitím jako přírodního repelentu. Česnek, částečně i jiné aromatické byliny jako je máta nebo pelyněk, při dostatečném příjmu po několika týdnech užívání změní pach koně a bodavý hmyz se česnekem provoněným koním následně vyhýbá. Jeho nevýhodou je účinnost – nabíhá postupně a pomalu. Počítat musíte alespoň se třemi, čtyřmi týdny podávání, než se očekávaný účinek projeví.
Nicméně dlouhodobé podávání česneku v relativně velkém množství sebou nenese jen pozitiva a mnoho koňáků už od krmení česnekových přípravků zcela ustoupilo.
Česnek je obvykle zkrmován sušený, a to ve formě granulátu, peletek, sušených plátků nebo prášku. Denní dávka čistého, mrazem sušeného česneku se pohybuje 30-50 g pro koně o váze 600 kg. V případě peletek nebo granulí denní dávka může být jiná v závislosti na jejich složení. Koně si na jeho chuť obvykle dobře zvyknou a bez problémů česnek nebo peletky přijímají. Česnek se doporučuje podávat v kůře trvající asi 2-4 maximálně 6 týdnů. Trvalé podávání se nedoporučuje stejně tak jako podávání březím a kojícím klisnám. Česnek není vhodný pro koně s onemocněním jater. Nikdy nepřekračujte doporučenou denní dávku česneku. Větší dávky česneku mohou způsobit nadýmání, bolesti, podráždění žaludku, průjem i poškození ledvin s poruchami močení i anémii.
Česnek a anemie koní
V povědomí široké jezdecké veřejnosti je česnek spojen s anémií koní. Ano, česnek dlouhodobě podávaný ve vysokých dávkách může způsobit hemolytickou anemii u koní. Česnek obsahuje dokonce několik látek, které samy o sobě, nebo jejich metabolity, mohou působit toxicky na koně, krávy, ovce, psy i člověka. Tady vyvstává otázka, kolik česneku je pro koně příliš? Vědecká studie kolektivu autorů „Association of maximum voluntary dietary intake of freeze-dried garlic with Heinz body anemia in horses“, která byla uveřejněna v r. 2005 v časopise American Journal of Veterinary Research uvedla, že pravidelné podávání dávek vyšších než 0,2 g/kg na živé váhy koně způsobuje hemolytickou anemii. Zároveň upozorňuje, že toto množství kůň po navykání dobrovolně přijme. Pro představu pro koně vážícího 600 kg je to 120 g sušeného česneku denně, tedy více než dvojnásobek maximální doporučené denní krmné dávky.
Krmné doplňky s česnekem najdete ZDE.
Foto: archiv společnosti EQUISERVIS, spol. s r. o.